Co zacznie trzecią rewolucję?

Czterdzieści pięć lat temu zbudowany został pierwszy mikroprocesor, czterdzieści trzy lata temu Motorola zaczęła sprzedaż pierwszego komercyjnego telefonu komórkowego. Przed ćwierćwieczem powstał Internet. Te wynalazki zrewolucjonizowały świat. Od tego czasu nie powstał żaden wynalazek o porównywalnym z nimi znaczeniu.

Świat przeżył dwie rewolucje technologiczne. Pierwszą zapoczątkowały trzy wielkie wynalazki: maszyna parowa, prądnica i silnik spalinowy.

Dzięki takim maszynom pracowaly fabryki

Wynalezienie maszyny parowej przez Jamesa Watta w 1763 roku rozpoczęło technologiczne przyspieszenie. Kolejnym wielkim wynalazkiem była prądnica skonstruowana przez Faradaya w roku 1831 i rozwinięta rok później przez francuskiego fizyka Hippolyte Pixii w prądnicę prądu przemiennego. Prawie trzydzieści lat potem Étienne Lenoir skonstruował pierwszy silnik spalinowy, realizując ogłoszony jeszcze w XVIII wieku pomysł Philippe Lebona.

Wynalazki te zapoczątkowały rozwój technologii, oraz powiązanych z nią nowoczesnego przemysłu i transportu. Świat zmienił się radykalnie: gdyby człowieka ze starożytności przenieść w koniec wieku XVIII nie znalazłby tam niczego, czego nie pojmowałby. Ten sam człowiek w końcu wieku XIX napotkałby całe mnóstwo niezrozumiałych dla siebie rzeczy.

Wiek pary i elektryczności przemijał powoli, za jego koniec uważa się zwykle I Wojnę Światową. Jeśli jednak wziąć pod uwagę historię wynalazków, wiek pary i elektryczności skończył się w roku 1904. Zaczął się wiek elektroniki.

Od tego zaczęla się elektronika

Drugą rewolucję technologiczną zapoczątkowało skonstruowanie lamp elektronowych – diody w 1904 i triody w roku 1907 – dające początek elektronice. Mikroprocesor skonstruowany w latach 1970 – 1971 umożliwił budowę komputera osobistego. Dwa lata później Motorola zaczęła sprzedawać pierwszy komercyjny telefon komórkowy.

Zobacz również: Wideorecenzja: ASUS B33E

Pierwsza komórka

Datę powstania Internetu bardzo trudno ustalić, powstawał powoli, poczynając od Arpanetu w roku 1969 do sieci World Wide Web dwadzieścia lat później. Nie da się też przekonująco uznać kogokolwiek za twórcę Internetu, różni wynalazcy zbliżali się do niego kolejnymi krokami. Pierwsza strona internetowa w html-u powstała w 1990 roku, a pierwsza komercyjna przeglądarka Netscape w roku 1994. I to był początek Sieci.

Dzęki skonstruowaniu mikroprocesorów mogly powstać komputery osobiste

Lampy elektronowe mikroprocesor, telefon komórkowy oraz Internet to cztery wynalazki, które zmieniły świat co najmniej równie radykalnie jak te, które wywołały pierwszą rewolucję technologiczną. Oczywiście co roku pojawia się mnóstwo wynalazków, ale żaden z nich nie ma takiego potencjału, jak cztery wymienione, żaden, jak one nie określa nowego kierunku rozwoju świata.
Między ostatnim wynalazkiem pierwszej rewolucji technologicznej – silnikiem spalinowym – a pierwszym wynalazkiem drugiej rewolucji – lampą elektronową – minęło około czterdziestu lat. Od ostatniego wielkiego wynalazku rewolucji technologicznej trwającej obecnie – Internetu – minęło mniej więcej lat 25.

Nie wiemy, jaki wynalazek zapoczątkuje trzecią rewolucję technologiczną. Ten chyba nie.

Nie wiemy, kiedy pojawi się wynalazek, który zapoczątkuje następną rewolucję technologiczną, trzecią już. Nie wiemy w jakiej dziedzinie będzie to wynalazek i rozwój w jakim kierunku zainicjuje. Tak jak osiemnastowieczni Europejczycy nie wiedzieli, dokąd zaprowadzi świat silnik spalinowy, a dwudziestowieczni nie byli w stanie przewidzieć, że wynalazek diody zawiedzie nas do komputerów oraz Internetu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Phone Finder - jeden przycisk i telefon odnaleziony Pizza Hut prezentuje rewolucyjny sposób zamawiania pizzy Wózek inwalidzki sterowany myślami. Powstaje w Polsce! USB 3.1 Typ-C: koniec wstecznej zgodności. Co dostaniemy w zamian? Sensory Fiction. Będziemy czuć to, co bohater książki. Ale przestaniemy myśleć? Elektronika do ubierania to tylko zabawki. Po paru miesiącach rzucamy je w kąt Seed Smartphone - jedno urządzenie, wiele możliwości ExtendaPic - i selfie wreszcie jest wygodne I tak cię w końcu dopadną Aero 2 od teraz z kodami CAPTCHA. Utrudnienie? A może jednak walka z pijawkami? Koniec pewnej epoki w Aero2. Na dostawcę sypią się gromy! AleKlik to nie nowa platforma aukcyjna. To kolejni naciągacze Firefox dla homofobów, Chrome dla gejów. Tylko jaki to ma związek z przeglądarkami? Dane na wynos - jaki nośnik wybrać? Rządy coraz częściej proszą Google'a o dane internautów. A Google te prośby spełnia Archival Disc. Szaleństwo w dobie rozwijającej się dystrybucji cyfrowej? Android Wear – „spreparowany” system dla smartwatchy Gracze nie lubią już facebookowego Oculus Rift? To może być ich nowy faworyt - True Player Gear SmartMat - wycieraczka monitorująca ruch przed domem "CBA - wóz obserwacyjny". Nazwa Wi-Fi w aucie zdradziła tajniaków? Facebook z wirtualną rzeczywistością. Twórcy uspokajają, giełda panikuje, Internet żartuje Znowu wyjdziemy na ulicę? TTIP to druga ACTA

Popularne w tym tygodniu:

To nie tak, jak myślisz. Obalamy 4 popularne mity o sztucznej inteligencji Europejscy politycy celnie punktują Zuckerberga. Tylko niewiele z tego wynika Komputer, który zmieścisz w kieszeni. Miniaturowy Mi MiniPC zaskakuje możliwościami Brogan BamBrogan – zapamiętajcie to imię. Były współpracownik Elona Muska rzuca mu wyzwanie Huawei P9 lite - trwałość i nowoczesność